پلی استایرن (یونولیت ) چیست ؟

پلی استایرن

پلی استایرن یک پلیمر معطر مصنوعی ساخته شده از استایرن منومر، یک مایع پتروشیمی می باشد. پلی استایرن  به دو صورت می تواند باشد. سفت و سخت و یا فوم. معیار اصلی پلی استایرن روشن است، سخت و شکننده.

پلی استایرن پلاستیکی ارزان قیمت و سخت است. و احتمالا تنها پلی اتیلنی است در زندگی روزمره شما بیشتر رایج است. در خارج از خانه ای که در حال استفاده از آن می باشید موارد زیادی وجود دارند که از پلی استایرن ساخته شده اند. اتومبیل های و هواپیماهای شبیه سازی شده از پلی استایرن ساخته شده. و خود یونولیت نیز ترکیبی از بسته بندی فوم و عایق ساخته شده  است. (Styrofoam  یا فوم یک نام تجاری فوم پلی استایرن (یونولیت) می باشد). پاک کردن فنجان های نوشیدنی پلاستیکی از پلی استایرن ساخته شده است. بنابراین در بسیاری از بخش های تولیدات در داخل ماشین شما مانند دستگیره های رادیویی. پلی استایرن نیز در اسباب بازی ها استفاده می شود. و مکان های از چیزهایی مانند سشوار، کامپیوتر و لوازم آشپزخانه.

بلوک های یونولیتی «پلی استایرن» مدتی است که برای ساختمان سازی در تهران و در آپارتمان های بلند به دلیل سبکی و کم هزینه بودن مورد استقبال انبوه سازان قرار گرفته است.

 این بلوک ها در دو نوع «قابل اشتعال» و «غیر قابل اشتعال» در بازار عرضه می شوند.
وزن هر قطعه بلوک سیمانی که در ساختمان سازی به کار می رود، ۱۵ کیلوگرم است. در حالی که وزن بلوک های یونولیتی بسیار ناچیز است. و تا اندازه بسیار زیادی موجب پایین آوردن وزن ساختمان می شود.
با وجود پوشش نسوزی که زیر و روی این بلوک را محصور کرده است. در صورت آتش سوزی در ساختمان، این بلوک ها تنها تا ۲۰ دقیقه تاب مقاومت در برابر حرارت را دارند. ایمنی اماکن مسکونی در برابر حریق و حادثه از جمله مواردی است که باید از نظر ایمنی شهری مورد توجه قرار گیرد.

در ایمنی یک ساختمان موارد زیادی نقش دارد. که می توان به مصالح به کار رفته در آن به عنوان یکی از مهم ترین موارد اشاره کرد.
بلوک های «پلی استایرن» به دلیل سبکی وزن خود، وزن نهایی ساختمان را کم می کنند. به همین دلیل در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. بلوک های مذکور نقش باروری ندارند و به همین دلیل در برابر زلزله ایمن هستند.

 اما این بلوک ها، در برابر آتش به راحتی حجم خود را از دست می دهند. و تنها اشکال این بلوک ها، کمی مقاومت در برابر حرارت و شعله وری آنها است.

در صورتی که از جنس مرغوب این بلوک ها در ساختمان سازی استفاده شود در برابر آتش مقاوم تر خواهند بود.

در ایران نه تنها این نوع از مصالح ساختمانی بلکه تعداد بی شماری از مصالح ساختمانی جدید مورد استفاده قرار می گیرد.۷ که از استانداردهای اجباری برخوردار نیستند. و همچنان در ساختمان سازی به کار می روند.

با توجه به بحران خیز بودن تهران در ساختمان سازی نباید از بلوک های قابل اشتعال استفاده شود. و نوع غیرقابل اشتعال و استاندارد این بلوک ها نیز با رعایت ضوابط محدود شود. تا از حریق های گسترده در ساختمان ها جلوگیری شود.

همچنین انبار و نگهداری این مواد به دلیل واکنش هایی که ممکن است داشته باشند، بسیار خطرناک است. و تاکنون شاهد مواردی از حریق انبار این بلوک ها بوده ایم.

جالب اینکه این بلوک ها برخلاف تصور و ذهنیت برخی از کارشناسان، به دلیل یکپارچه نبودن در برابر ضربه. کوبه ای اثرات مثبت ندارند. و بر عکس در تقویت صدا اثرگذار خوبی هستند.

یونولیت جاذب صوتی بهتری نسبت به بتون است و عایق صوت برتری محسوب نمی شود. و به همین دلیل یونولیت به تنهایی تاثیری در افت صوت ندارد

به گفته کارشناسان تنها در صورتی که بین دیوار دو جداره یونولیت به کار رودُ افت صوتی افزایش می یابد

همچنین عایق های حرارتی هم به تنهایی عایق صوت نیستند. و در صورتی که داخل سیستم قرار بگیرند، می توانند موجب کاهش صوت شوند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چت آنلاین
محتوای جدید